خرگوش‌ها

طبیعتاً شما براساس علاقه خود و معیاری که در ذهنتان دارید حیوان خانگی انتخاب می‌کنید. اما بهتر است قبل از این کار اطلاعاتی بدست بیاورید.
همگی ما می دانیم که خرگوش‌ها حیوانات آرام، دوست داشتنی و حساسی هستند. این ویژگی‌ها می تواند عامل اصلی برای انتخاب او باشد. اما باید توجه کنید که این معیار برای پرورش و تربیت او کافی نیست و در این زمینه نیاز دارید که اطلاعات خود را به روز کنید.

خرگوش‌هامطالب ضروری

برای شما دوستانی که خرگوش را به عنوان حیوان خانگی انتخاب می‌کنید دانستن چندین مطلب ضروری است:

خرگوش ها به تعامل با انسانها علاقمند هستند. با توجه به این موضوع محل قفسه یا جعبه او نباید در جایی دور از خانواده شما باشد.

محل زندگی که برای خرگوش خود درست می کنید باید دارای امکاناتی باشد. تا خرگوش شما در عین راحتی، در امنیت کامل باشد.

شما به عنوان صاحب او باید بدانید که خرگوش به غذاهایی سرشار از فیبر نیاز دارند. مصرف مناسب آن سلامت حیوان شما را تضمین می کند. مانند: علف یا چمن، یونجه و جو.

در رژیم غذایی خرگوش دقت لازم را داشته باشید. چرا که اگر تغذیه او نامناسب باشد ممکن است او را دچار مشکلات و یا ابتلا به بیماری بکند.

علاوه بر این اطلاعات مهم، از بیماری‌ها نیز آگاهی داشته باشید. تا بتوانید با مشاهده علائم آن، پیشگیری های لازم را انجام دهید.

بیماری‌ها

یبوست

به طور فراگیر در بین خرگوش‌ها شیوع دارد ناشی از تغییر رژیم غذایی خرگوش شما است. می‌توانید با افزایش مصرف سبزیجات سبز این بیماری را درمان کنید و درصورتی که بهبودی حاصل نشد به دامپزشک مراجعه کنید.

سرماخوردگی

اکثر خرگوش‌ها به آن مبتلا می‌شوند. خرگوش‌های مبتلا به سرماخوردگی علائمی مانند: ترشحات بینی و عطسه دارند که درصورت عدم درمان و پیشرفت آن، به بیماری ذات الریه منجر می‌شود.

ذات الریه

اگر علائم تب، کاهش اشتها، تنگی نفس، عطسه و سرفه را از خود نشان دهد. توصیه می شود با مشاهده این علائم فورا به دامپزشک مطمئن مراجعه کنید.

عفونت چشم

در اثر ورود گردوغبار به چشم او ایجاد می شود. برای جلوگیری از این بیماری محل زندگی او را مرتباً تمیز کنید.

گلوله توپی

از آنجایی که خرگوش‌ها به طور طبیعی بدن خود را لیس می‌زنند.، مقدار زیادی از موی بدن خود را می‌خورن. اینها ممکن است در معده او در طول زمان و به تدریج به صورت گلوله توپی جمع شوند که از عوامل ایجاد بیماری ها در آینده برای خرگوش شما محسوب می‌شود.

بی‌اشتهایی، کاهش مصرف آب، کاهش وزن، افسردگی، بی حالی، بی اشتهایی و کاهش انرژی از علایم است که می توانید بیماری حیوان خانگی خود را متوجه شوید.

پیشنهاد

در صورت مشاهده هر یک از علائم گفته شده حتما با دامپزشک متبحر مشورت کرده و برای درمان هر یک از بیماری های فوق به کلینیک دامپزشکی مطمئن مراجعه نمائید.

جهت مشاهده مطالب بیشتر به مجله دنیای حیوانات مراجعه نمائید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *