زایمان اسب

اگر اسب شما 11 ماه بارداری را پشت سر گذاشته است، پس تقریباً آماده زایمان است. باید تمام تلاش خود را برای حضور بیشتر کنار مادیان در حین بدنیا آوردن کره انجام دهید. در بیشتر موارد، شما به سادگی به عنوان ناظر ساکت و آرام خواهید بود. مادیان ترجیح می دهند شب در خلوت، کره خود را بدنیا بیاورند. استخدام یک نگهبان، نصب مانیتور تصویری یا استفاده از سیستم هشدار دهنده هنگام تولد می تواند زندگی کره اسب را در صورت بروز مشکلی نجات دهد. در موارد اضطراری توصیه می شود شماره تلفن دامپزشک را هم در دسترس داشته باشید.

مکانی ایمن برای زایمان

آنچه که اسب شما به آن احتیاج دارد: مکانی تمیز، امن و ساکت برای کره خود است. اسبها برای سالهای دور در دامنه آزاد به دنیا می آیند و این هنوز یک انتخاب قابل قبول است. بدنیا آمدن کره مادیان در مراتع دارای مزایایی است. یک منطقه علفی باز احتمالاً تمیزتر از یک دکه یا اسطبل است و یک محیط سالم و فضای مناسب برای کره اسب را فراهم می کند. با این حال، بسیاری از دارندگان اسب ترجیح می دهند مادیان را در محل زندگی محدود کنند.

اگر برای مادیان خود یک غرفه یا اسطبل خزدار انتخاب کرده اید، در نظر داشته باشید که حداقل فضای مجاز و لازم را برای زایمان داشته باشد. در صورت امکان، باید ملافه و کف مناسب کافی داشته باشد که به راحتی تمیز و ضد عفونی شود. کفهای خاکی یا خشتی بهداشت را دشوارتر می کند. کاه (مخصوصاً کاه گندم) به تراشه چوب ترجیح داده می شود، زیرا به نوزاد تازه بدنیا آماده که خیس هست، نمی چسبد. ملافه های آلوده را به سرعت برداشته و غرفه را بین زایمان ضد عفونی کنید.

علائم نزدیکی به زایمان

اسب ها سرنخ هایی را ارائه می دهد که به زودی بچه دار می شوند. با این حال، جدول زمانی برای زایمان کاملاً مشخص نیست. بعضی از مادیان ها ممکن است همه علائم مانند ساعت را نشان دهند، بعضی دیگر عملاً هیچ کدام را نشان نمی دهند. موارد زیر یک راهنمای کلی است:

پستان مادیان از دو تا چهار هفته قبل از زایمان پر از شیر می شود.
عضلات او شل می شوند. سر دم ممکن است چند روز قبل از زایمان برجسته شود.
ترشح مایه زرد و عسلی مانند، یکی تا چهار روز قبل از زایمان ظاهر می شود.
مادیان مضطرب و بی قرار می شود. او ممکن است به شکم خود لگد بزند، سرعتش را بگیرد، دراز بکشد و بلند شود، به پهلوها نگاه کند یا گاز بگیرد و عرق کند. ممکن است مرتباً دم خود را بالا آورده و ادرار کند.

به طور کلی، این اولین مرحله از زایمان است اما اگر چنین رفتاری بیش از یک یا دو ساعت طولانی شود و بدون پیشرفت به سمت زایمان باشد، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

آماده شدن برای تولد

بیشتر مادیان ها بدون هیچ مشکلی کره خود را بدنیا می آورند. معمولاً بهترین کار این است که اجازه دهید مادیان بدون مزاحمت و بدون کمک، کره خود را بدنیا بیاورند. اگر مشکل حادی آشکار شد، بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید.

آنچه شما می توانید انجام دهید:

پستان اسب خود را با صابون ملایم و کاملاً بشویید.
یادداشت های کتبی بردارید تا مجبور نباشید فقط به حافظه اعتماد کنید.
یک ساعت داشته باشید تا بتوانید پیشرفت مادیان در حین زایمان را دقیقاً پیگیری کنید.
تا جایی که ممکن است غرفه یا اسطبل را تمیز و ضد عفونی کنید و تختخواب مناسب تهیه کنید.
شماره تلفن دامپزشک مد نظر خود را قبل از زایمان در جای مناسب نوشته و یا آن را در تلفن خود ذخیره کنید.
هنگام مشاهده مرحله اول زایمان، دم مادیان را با یک بسته بندی تمیز بپیچید. مطمئن شوید که بسته بندی آن خیلی محکم انجام نشده یا مدت زیادی روی آن باقی نمانده است زیرا باعث قطع گردش خون و آسیب دائمی به دم می شود.

زایمان اسبدرک کار و زایمان

کار به سه مرحله تقسیم می شود:

مرحله یک

که با انقباضات شروع می شود و به طور کلی یک تا دو ساعت طول می کشد. حتی در یک زایمان طبیعی، اسب ممکن است چندین بار بایستد، دراز بکشد و غلت بزند تا بتواند کره را به درستی برای تولد قرار دهد. در طول این مرحله، انقباضات کره اسب را از طریق دهانه رحم منتقل کرده و در کانال تولد قرار می دهند. ممكن است غشاهای جنینی (آلانتوی) مادیان نمایان شوند. هنگامی که کیسه پاره می شود و روانه شدن مایعات مشخص می شود، مرحله یک پایان می یابد. توجه نمائید که ممکن است پارگی غشای آلانتوئیک و هجوم مایعات جفت با دفع ادرار اشتباه گرفته شود.

مرحله دوم

مرحله خروج واقعی کره است. این مرحله نسبتاً سریع حرکت می کند. اگر تحویل مادیان بیش از 30 دقیقه طول بکشد، به احتمال زیاد مشکلی وجود دارد. اگر طی 10 تا 15 دقیقه پس از پارگی غشاها پیشرفت چشمگیری حاصل نشد، بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید. اگر به نظر می رسد زایمان در حال پیشرفت است، صبر کرده و تماشا کنید.

خروج طبیعی کره اسب، شبیه وضعیت غواصی است، ابتدا پاهای جلویی کمی جلوتر از دیگری و بعد سم پایین، بینی، سر، گردن و شانه ها بیرون می آید. اگر متوجه شدید که سم ها به بالا است، ممکن است کره به عقب یا وارونه باشد و شما باید سریعاً با دامپزشک تماس بگیرید. اگر به هرگونه انحراف از وضعیت زایمان طبیعی مشکوک هستید، با پزشک اسب خود تماس بگیرید.

مرگبارترین موارد اضطراری، پارگی زودرس کوریوآلانتوی است که به ” کیسه قرمز” معروف است. در هر قسمت مرحله دو، غشا قرمز کره را هنگام خارج شدن از واژن پوشانده است و جفت باید به سرعت باز شود. در واقع کره از خون و اکسیژن رسانی جدا شده است. غشاهای طبیعی که پوسته کره را پوشانده اند سفید یا زرد و شفاف هستند.

مرحله سوم

مرحله ای است که در طی آن (جفت) دفع می شود. بیشتر جفتها طی 1-3 ساعت از پوسته غشاهای طبیعی خارج می شوند. اگر جفت طی 3 ساعت خارج نشد، با دامپزشک تماس بگیرید. جفت حفظ شده در پوسته غشاهای طبیعی می تواند مشکلات جدی از جمله عفونت گسترده و لامینیت ایجاد کند.

دستورالعمل های مهم

در هیجان تولد، یادآوری برخی از دستورالعمل های درست و واقعی مهم است:
به کره اسب اجازه دهید تا غشاهای جنینی را بشکند. وقتی کره پوسته را شکست، مطمئن شوید که نفس می کشد. به طور کلی، قطع یا شکستن بند ناف توصیه نمی شود. اگر در حین زایمان شکسته نشود، معمولاً با بلند شدن مادیان یا کره شکسته می شود. طناب باید در محلی تقریباً یک اینچ از شکم کره گره زده شود، جایی که قطر بند ناف کمی از بقیه بند ناف نازک تر است.

اگر جدا كردن بند ناف ضروری است، بايد آن را محكم در دو طرف محل شکست در نظر گرفته شده نگه داريد، سپس آن را تاب داده و بكشيد تا جدا شود (هرگز بند ناف را برش ندهيد) پیچ خوردن و کشیدن بند ناف باعث بسته شدن رگ های ناف می شود و احتمال خونریزی از بیخ بند را کاهش می دهد. اگر خونریزی به دنبال جدا شدن بند ناف ادامه داشت، می توان با فشار دادن انگشت شست و انگشت اشاره به مدت چند دقیقه فشار را به عقب وارد کرد.

بخیه یا بستن دائمی ناف توصیه نمی شود. کره ها به طور معمول خونی از دست نخواهند داد و در صورت بسته شدن بخیه، خطر به دام انداختن عوامل بیماری زا در بیضه وجود دارد.

مادیان و کره اسب را تشویق کنید که تا حد ممکن استراحت کنند. به آنها فرصت دهید بدون مزاحمت پیوند برقرار کنند.

بلافاصله پس از شکستن بند ناف و برای چند روز پس از آن، بند ناف را با یک محلول ضد عفونی کننده، توصیه شده توسط دامپزشک، درمان کنید تا از عفونت باکتریایی جلوگیری شود. محلولهای رقیق شده کلرهگزادین ترجیح داده می شوند. تنتور ید می تواند پوست اطراف استخوان ناف را بسوزاند و باید از آن اجتناب شود.

در ساعت مختلف آینده، به مادیان و کره سر بزنید و آنها را از نزدیک مشاهده کنید.

اهمیت مشاهده

پس از تولد کره، مادیان و کره باید از نظر موارد زیر کنترل شوند:

  • پس از بیرون آمدن جفت، آن را معاینه کنید تا از سالم بودن آن به ویژه در نوک شاخ ها اطمینان حاصل کنید. زایمان Y شکل خواهد بود و فقط باید سوراخی داشته باشد که کره از آن خارج شده باشد.
  • اگر شک دارید که مادیان بخشی از جفت را حفظ کرده است، با دامپزشک تماس بگیرید.
  • کره و مادیان باید در حال تنفس طبیعی باشد.
  • کره باید ظرف 30 دقیقه پس از تولد تلاش کند تا بلند شود.
  • کره و مادیان در حالت طبیعی نسبت به محیط جدید خود هوشیار است.
  • کره باید ظرف دو ساعت پس از تولد بایستد و از او پرستاری شود. اگر ظرف 3 ساعت کره بلند نشد، با دامپزشک تماس بگیرید. کره ممکن است ضعیف باشد و نیاز به کمک یا مراقبت پزشکی داشته باشد.
  • گاهی اوقات مادیان پذیرای نوزاد تازه متولد شده نیستند و کره را رد می کند. در چنین شرایطی، باید کره را از آن محیط خارج کرد و با مادیان تحت محدودیت مجدد قرار داد. رد شدن کره در مادیان های دوشیزه بیشتر دیده می شود.
  • کره ماده حدوداً 11 ساعت پس از تولد ادرار نمی کند. ادرار کره نر ممکن است شش ساعت طول بکشد.
  • به مادیان اجازه دهید به محض آماده شدن غذا بخورد و مقدار زیادی آب شیرین و تمیز تأمین کنید.
  • ممکن است بخواهید درجه حرارت مادیان و سایر علائم حیاتی را به طور دوره ای طی 24 ساعت اول بررسی کنید تا از طبیعی بودن آنها اطمینان حاصل کنید. درجه حرارت بالا ممکن است عفونت را نشان دهد (دامنه طبیعی 37 تا 38.5 درجه سانتیگراد است).

زایمان اسباهمیت کلستروم

ضروری است که کره از مقدار کافی آغوز (اولین شیری که پس از زایمان از پستان ترشح می‌شود)برخوردار باشد. آغوز، اولین شیر مادیان، بسیار غنی از آنتی بادی است. این ماده باعث مصونیت غیرفعال کره اسب می شود تا از ابتلا به بیماری تا زمانی که سیستم ایمنی بدن کره قوی شود، جلوگیری می کند.

یک کره باید در 8 تا 12 ساعت اول زندگی آغوز دریافت کند تا آنتی بادی ها را جذب کند. اگر یک کره برای پرستاری بسیار ضعیف باشد، ممکن است لازم باشد که مادیان را دوشیده و آغوز را بصورت سنتی و از طریق پستانک به کره بدهید.

اگر به نظر می رسد از پستان مادیان قبل از تولد کره، مقدار زیادی شیر بیرون می آید، با دامپزشک مشورت کنید. این شیر قبل از کف گیری معمولاً غنی از آغوز نیست. اما بسته به توصیه دامپزشک ممکن است مادیان را دوشیده و آغوز را در یخچال نگهداری کنید و اندکی پس از تولد به کره بدهید. برای کره های بدون مادر یا مادیان های بدون تأمین کافی آغوز، مهم است که یک منبع پشتیبان تهیه کنید. بدون آن، کره در معرض خطر ابتلا به عفونت است. دامپزشک شما می تواند آغوز را آزمایش کند تا مشخص کند که غنی از آنتی بادی است.

یادداشت نهایی

طبیعت، یک سیستم کارآمد برای مادیان فراهم کرده است تا بچه های خود را بدنیا بیاورند و از آنها مراقبت کند. یک مالک آماده و آگاه باشید تا بتوانید از معجزه تولد لذت ببرید، اضطراب خود را کنترل کنید و به مادر و کره اسب تازه متولد شده، کمک کنید.

جهت مشاهده مقالات بیشتر به مجله سایت مراجعه نمائید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *