زایمان سگ

آماده باشید

زایمان هم برای سگ و هم برای صاحبش می تواند یک تجربه ترسناک، گیج کننده و دردناک باشد. دانستن و درک زایمان طبیعی و همچنین مراقبت های مناسب از بارداری می تواند به روند این دوران کمک کند و شما را راهنمایی می کند تا بدانید چه زمانی، زمان ورود دامپزشک است.

حاملگی

حاملگی یک سگ ماده 63 روز طول می کشد. با این حال، دانستن زمان دقیق بارداری دشوار است، زیرا یک سگ ماده می تواند قبل و بعد از تخمک گذاری آمیزش داشته باشد. به همین دلیل، زمان بارداری تا زایمان معمولاً بین 58 تا 70 روز است. دامپزشک می تواند با بررسی سلول های دیواره واژن به کاهش این بازه زمانی کمک کند.

توجه داشته باشید که فقط به این دلیل که سگ ماده شما با جنس مخالف خود وارد مرحله آمیزش شده، می توانیم بگوییم که او باردار است و این رابطه، معنای باردار بودن او نیست. برخی از سگها حتی علائمی از بارداری را نشان می دهند و در واقع باردار نیستند. پدیده ای در سگ وجود دارد که به عنوان حاملگی کاذب شناخته می شود. برای تأیید بارداری، معاینه با سونوگرافی و احتمالاً اشعه ایکس توسط دامپزشک پیشنهاد می شود.

زایمان سگتغذیه

پس از تأیید بارداری، مراقبت مناسب از مادر آینده بسیار مهم است. باید مطمئن شوید که او در مورد تمام واکسن های خود به روز است. واکسیناسیون سگ در دوران بارداری توصیه نمی شود. همچنین، از کرم زدایی و آزمایش منفی باکتری معروف به بروسلا اطمینان حاصل کنید. این باکتری می تواند باعث سقط جنین در سگ شود و همچنین برای افراد مسری است.

بعد از بارداری، اکثر سگها در طی 4 تا 5 هفته اول بارداری به خوبی عمل می کنند و نیازی به هیچ درمان خاصی ندارند. در سه ماهه آخر (هفته 5 تا 6) همه چیز تغییر می کند. نوزادان به سرعت رشد می کنند و این منجر به تخلیه قابل توجه قوای مادر می شود. در این زمان، ممکن است بخواهید به تدریج رژیم او را به یک رژیم غذایی از نوع رشد یا غذای مخصوص سگهای باردار یا شیرده تغییر دهید. این رژیم را در تمام دوران باقیمانده بارداری و تا زمانی که توله سگها از شیر گرفته شوند ادامه دهید. ویتامین ها یا سایر مکمل ها توصیه نمی شوند و نیازی به آنها نیست. با یک رژیم غذایی مناسب، سگ شما مقدار مناسب مواد مغذی را دریافت می کند. توجه داشته باشید مقادیر بیش از حد می تواند منجر به نقایص مادرزادی شود.

تغذیه سگ خود را با کالری بالاتر قبل از سه ماهه آخر شروع نکنید. این می تواند منجر به افزایش وزن و رسوبات چربی شود. این عمل احتمال ایجاد مشکل در حفظ بارداری را دارد و می تواند منجر به مشکلات زایمان توله سگ شود.

آماده شدن برای زایمان

با نزدیک شدن به زمان زایمان، ممکن است بخواهید یک جعبه به عنوان خانه و یا محل زایمان درست کنید تا یک مکان امن و تمیز برای بچه های سگ شما فراهم شود. جعبه را به اندازه کافی بزرگ کنید تا سگ به راحتی در آن دراز بکشد. جعبه را در منطقه ای گرم و خشک و بدون برآمدگی قرار دهد. در صورت امکان سعی کنید منطقه ای ساکت و خلوت را انتخاب کنید. در ابتدا روزنامه ها را در کف جعبه قرار دهید تا تمیز پوشش داده شود. پس از تولد همه توله ها، پتوها یا حوله ها را قرار دهید.

توجه داشته باشید که باید قبل از زایمان سگ خود را به جعبه ای که درست کردید عادت دهید. در غیر این صورت، او ممکن است خودش تصمیم بگیرد که کجا توله ها را بدنیا بیاورد و این ممکن است داخل یک کمد، داخل یک دسته از لباس های شما یا حتی در وسط تخت شما باشد!

یک پیشنهاد اضافی این است که سگ خود را در اواخر بارداری به دامپزشکی برده و توسط دامپزشک معاینه کنید. یک معاینه کامل بدنی، همراه با سونوگرافی یا اشعه ایکس می تواند به شما در تعیین تعداد توله کمک کند. مهمتر از این، شما می دانید که چه زمانی او زایمان می کند.

با نزدیک شدن به زمان زایمان، کنترل روزانه دو بار درجه حرارت بدن سگ ماده به شما در مورد زایمان قریب الوقوع هشدار می دهد. حدود 24 ساعت قبل از شروع زایمان، کاهش موقتی دمای بدن وجود خواهد داشت.

مراحل تولد

مرحله اول زایمان

بعد از افت دما، مرحله اول زایمان شروع می شود که مشخصه آن بی قراری و اضطراب است. ممکن است نفس نفس زدن، گام زدن، امتناع از غذا و شاید استفراغ را مشاهده کنید. رفتار لانه سازی سگ مادر در این مرحله اول آغاز می شود. این مرحله، زمان قرار دادن او در جعبه ای است که به عنوان خانه برای او درست کرده اید (او را قبلاً به جعبه عادت ذهید). بعد از استقرار در جعبه، ممکن است متوجه شوید که او لباس یا پارچه را به سمت جعبه یا لانه می کشد تا یک تخت راحت درست کند. ممکن است بخاطر لکه دار نشدن لباس و یا تکه های لباس و پارچه، بخواهید لباس یا پارچه های مورد استفاده خودتان را از آن محل دور کنید. برای آنها پارچه و پتو مناسب که از قبل در جعبه و لانه گذاشته اید استفاده کنید.

این مرحله از زایمان معمولاً 6 تا 12 ساعت طول می کشد. در پایان مرحله یک، دهانه رحم کاملا گشاد می شود. اگر سگ شما ظرف 24 ساعت پس از شروع مرحله اول زایمان شروع به عکس العمل نکرده است، کمک دامپزشکی توصیه می شود.

مرحله دوم زایمان

مرحله دوم زایمان، به عنوان بخشی از زایمان توله سگ تعریف می شود. انقباضات قابل مشاهده شروع می شود. شکم کشیده می شود و توله ها شروع می کنند به فشار آوردن. این عمل شبیه سگ ماده ای است که سعی در دفع آن دارد.

اولین توله سگ باید ظرف 1 تا 2 ساعت از زمان شروع انقباضات و فشارهای این مرحله، بدنیا ییاید. اگر توله سگ ظرف 2 ساعت پس از شروع انقباضات متولد نشوند، اطلاع به دامپزشکی ضروری است.

پس از زایمان توله سگ، ممکن است مادر توله ها وارد مرحله استراحت شود که می تواند تا 4 ساعت طول بکشد. فشارهای جدی مجدداً آغاز می شود و توله سگهای بیشتری متولد خواهند شد. اگر مطمئن هستید توله سگهای دیگری هنوز به دنیا نیامده اند و مدت استراحت مادر بیش از 4 ساعت است، کمک دامپزشکی ضروری است. این مرحله استراحت ممکن است بعد از هر بار زایمان رخ ندهد. گاهی اوقات، چند توله سگ ممکن است در یک دفعه به سرعت متولد شوند.

مرحله سوم زایمان

مرحله سوم زایمان زمانی است که معمولاً 5 تا 15 دقیقه پس از زایمان اولیه توله سگ اتفاق می افتد. اگر چند توله سگها به سرعت متولد می شوند، ممکن است چندین جفت با هم متولد شوند. پس از عبور جفت، سگ مادر به مرحله دوم زایمان باز می گردد. او ممکن است مرحله استراحت را ادامه دهد یا زایمان را شروع و به پایان برساند. در طول زایمان، رفتار سگ مادر بین مرحله دو و مرحله سه زایمان در نوسان است تا زمانی که همه توله سگها به دنیا بیایند. پیگیری تعداد جفت بسیار مهم است. اگر جفتی در رحم باقی مانده و متولد نشود، در نهایت سگ مادر کاملاً بیمار می شود.

زایمان سگ

سخن پایانی

به محض تولد توله سگها، مادر باید بلافاصله تمیز کردن توله سگها را شروع کند و به طور کامل توله سگها را لیس بزند، اگر هنوز بچه او در کیسه آب وجود دارد، بچه را از کیسه آب خارج کرده و بند ناف را می جود.

آن توله سگهایی که هنوز در کیسه آب به دنیا آمده اند نیاز به کمک فوری دارند. اگر مادر کیسه آب را باز نکرده و شروع به تمیز کردن توله سگ نکند، این کار شماست در واقع کمک به او است. غشای کیسه آب را پاره کرده و با یک حوله خشک تمیز شروع به تمیز کردن و مالش توله سگ کنید. تمیز کردن سایر توله سگها ممکن است لازم باشد. اگر مادر علاقه زیادی به نوزادان خود نشان ندهد. بند ناف را پاره نخواهد کرد. بنابراین در حدود 1 اینچ از دیواره شکم با استفاده از نخ دندان گره بزنید. توله سگ را کامل تمیز و مالش دهید تا زمانی که گریه را بشنوید. توله سگ را با مادر تنها بگذارید و مطمئن شوید که او اجازه نگهداری از توله سگها را دارد.

آماده بودن برای کمک و درک مراقبت از توله سگ های تازه متولد شده برای کمک به مادر و نوزادان در این مراحل اولیه زندگی ضروری است.

جهت مشاهده مقالات بیشتر به مجله سایت مراجعه نمائید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *