زایمان همستر

زایمان همسترها برخی مواقع غافلگیرکننده است و این غیر معمول نیست. زیرا آنها بدون توجه به جنسیت، در بزرگسالی از فروشگاه حیوانات خانگی خریداری می شوند. در حالی که بهتر است مطمئن شوید که همستر خود را از فروشگاهی خریداری می کنید که نرها را از ماده ها در سنین پایین جدا می کنند تا از چنین شگفتی هایی جلوگیری کنید. این کار همیشه امکان پذیر نیست. گاهی اوقات شما یک همستر را از فروشگاهی به خانه می آورید که بدون اینکه خود شما بدانید، او باردار بوده است. شاید از دیدن بچه همسترهایی که یک روز ناگهان در قفس همستر شما ظاهر شده اند تعجب کنید و نمی دانید با آنها چه کار کنید.

زایمان همستر خود را راحت کنید

به منظور کمک به همستر برای مراقبت از نوزادان او، می توانید نوارهایی از دستمال توالت یا دستمال صورت را در قفس قرار دهید تا به عنوان ملافه تمیز و نرم استفاده کنند. در حالت ایده آل، شما می توانید این کار را هنگامی انجام دهید که متوجه شوید همستر شما باردار است. همستر باردار فقط چند روز قبل از تولد فقط به دلیل بزرگ بودن شکم کاملاً قابل توجه است.

اگر به تازگی متوجه بارداری همستر خود شده اید، یک تمیزکاری کامل داخل قفس انجام دهید تا برای ورود نوزادان آماده شوید. پس از ورود نوزادان، برای مدتی نگران تمیز کردن قفس نباشید. مادر و نوزادان را حداقل به مدت 7 روز تنها بگذارید. به خصوص اگر مادر قبلاً هرگز زایمان نكرده باشد. در صورت لزوم، می توانید نقاط مرطوب و لكه دار را تمیز كنید. اما از ایجاد مزاحمت برای مادر و نوزادان خودداری كنید.

تغذیه یک همستر باردار

به محض این که متوجه شدید همستر شما باردار است، رژیم غذایی همستر را با کیفیت بالا و مقدار زیادی پروتئین ارائه دهید. این رژیم غذایی باید در طول بارداری و تا زمان از شیرگرفتن نوزادان ادامه یابد. علاوه بر یک رژیم غذایی با کیفیت خوب، می توانید مقادیر کمی تخم مرغ آب پز، چند قطعه مرغ، پنیر و جوانه گندم پخته شده را به مادر بدهید. علاوه بر تقویت تغذیه ای، اطمینان حاصل کنید که همیشه آب تمیز هم در خانه دارد.

زایمان همسترهمسترهای خود را جدا کنید

اگر همستر باردار شما با همستر دیگری زندگی می کند، بهتر است قبل از زایمان همستر، آنها را از هم جدا کنید. این امر باعث ایمنی بیشتر نوزادان و جلوگیری از هرگونه درگیری بین بزرگسالان می شود. همچنین اگر متوجه شوید که یک همستر نر و ماده دارید، با این کار، در آینده از بارداری های دیگر جلوگیری خواهد کرد.

به همستر خود حریم خصوصی دهید

سعی کنید حداقل 7 روز با بچه های همستر کاری نداشته باشید. مقاومت در برابر جابجایی بی مورد نوزادان توسط مادر دشوار خواهد بود. اما شما باید از این کار همستر مادر جلوگیری کنید. اگر به هر دلیلی مجبورید بچه همستر را جابجا کنید، از قاشق استفاده کنید تا عطر و بوی بچه به خود نگیرید. به ندرت وجود دارد که شما نیاز به جابجایی بچه همستر داشته باشید. حتی اگر بچه از لانه خارج شده باشد. همستر مادر معمولاً توله های ولگرد خود را کنترل کرده و به لانه باز می گرداند.

زمان تغذیه و آب دادن را تا حد ممکن کارآمد و منظم کنید. وقتی در قفس و اطراف آن هستید سکوت کنید تا متوجه صدا و حضور شما نشوند. خوب است گاه به گاه نگاهی کوتاه و پنهانی به قفس بیندازید اما باید از نشستن و تماشای همسترها برای مدت طولانی پرهیز کنید.

به خاطر داشته باشید که همستر مادر بسیار محافظ بچه و بدرفتار خواهد بود. بنابراین ممکن است در حالی که در قفس هستید نسبت به شما تهاجمی تر عمل کند. اگر خیلی نزدیک شوید ممکن است حمله کرده و چنگ بندازد. این طبیعی است و از نوزادان خود محافظت می کند. در این مواقع جای هیچگونه نگرانی نیست. اما هنوز باید به احساس نگرانی همستر خود احترام بگذارید. سعی کنید از  استرس غیر ضروری پرهیز کنید و آن را به همستر انتقال ندهید.

از شیر گرفتن بچه همسترها

بچه همسترهای کوتوله در حدود سه هفتگی آماده شیر گرفتن از مادر خود خواهند بود. اما بهترین همسترهای سوری می توانند برای دو تا سه هفته دیگر پستان مادر را بخورند. بهترین زمان برای جدا کردن نرها از ماده ها همین زمان است.

مادر جوان

اگر یک همستر باردار را از فروشگاه حیوانات خانگی خریداری کرده اید. احتمالاً کاملاً جوان است و ممکن است هم موقع زایمان به مشکلات خیلی سختی بخورد و هم توانایی های مادرانه مناسبی نداشته باشد. به همین دلیل، ممکن است کودک خود را رها کرده و یا حتی بخورد. اگر همستر شما به لانه نمی رود یا از نوزادان مراقبت نمی کند و آنها کمتر از 10 روز است که بدنیا آمده اند، متأسفانه نجات نوزادان در این مواقع خیلی دشوار بوده و احتمالا جان خود را از دست خواهند داد.

جهت مشاهده مقالات بیشتر به مجله سایت مراجعه نمائید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *