زایمان گربه

اگر شما یک گربه باردار دارید و به نظر می رسد او آماده زایمان است، این احتمال وجود دارد که شما به غیر از ایجاد زمینه های آرامش و جا برای او نیازی به انجام کار دیگری نداشته باشید. حتی ممکن است یک روز کامل بیدار بمانید تا گربه شما بچه های خود را بدنیا بیاورد و به راحتی به آنها شیر دهد. اگرچه طبیعت راهی گذاشته تا این گربه ها از خود مراقبت کنند، اما شما باید بدانید که چگونه مشکلات احتمالی را تشخیص دهید و برای کمک به او چه کارهایی انجام دهید.

زایمان گربهعلائم زایمان قریب الوقوع

مدت زمان بارداری گربه تقریباً 60 روز است. پنج روز آن طرف یا این طرف احتمال دارد. یک یا دو روز قبل از زایمان، گربه شما به دنبال مکانی آرام و امن برای بچه گربه های خود خواهد بود. او ممکن است نقطه ای را که برایش درست کرده اید انتخاب کند. یا پشت کمد یا زیر تخت را به عنوان مخفیگاه انتخاب کند.

تغییرات رفتاری

ممکن است متوجه شوید گربه بیقرار شده و در پی جا می گردد. نفس نفس زدن، نظافت بیش از حد (به ویژه در ناحیه تناسلی)، صدای زیاد و توقف غذا خوردن از نشانه های رفتاری نزدیکی به زمان زایمان است.

تغییرات فیزیکی

گربه شما ممکن است استفراغ کند. چند روز قبل از زایمان ممکن است شکم او را “افتاده” ببینید و نوک سینه های گربه بزرگتر، تیره یا صورتی رنگ شوند.

علائم فعال زایمان

انقباضات – حرکات رحمی که بچه گربه را به پایین کانال زایمان منتقل می کند – ممکن است گربه شما به خاطر درد، ناله کند. همچنین ممکن است شاهد ترشح خون یا مایعات دیگر باشید.

زایمان گربهلوازم برای تولد

گربه شما ممکن است بخواهد برای زایمان پنهان شود. با این حال، می توانید یک محل زایمان، مانند یک جعبه مقوایی یا سبد لباسشویی که با حوله یا پتو پوشانده شده است، تهیه کنید. اگر گربه از این جایی که در نظر گرفتید استفاده کند، مشاهده و مراقبت از زایمان برای شما راحت تر خواهد بود.

پد های جاذب

پدهای جاذب تهیه کنید تا در ناحیه زایمان قرار بگیرد.

حوله

برای تمیز کردن محل و تحرک بچه گربه ها، در صورت لزوم، به حوله های تمیز یا حوله های کاغذی احتیاج دارید.

جعبه تودرتو

اگر گربه باردار خود را به دامپزشك آورده اید و می دانید كه چه تعداد بچه گربه بدنیا خواهد آورد. یك جعبه لانه یا خانه را به اندازه كافی برای بچه تهیه كنید. یک بستر متوسط تقریباً به اندازه جای چهار بچه گربه تهیه کنید. گرچه گربه می تواند از یک تا 12 بچه گربه داشته باشد. هرچه گربه بزرگتر و بچه های او زیادتر باشد، جعبه موردنیاز آنها نیز بزرگتر خواهد بود.

پد گرمایشی

برای جلوگیری از سرد شدن بچه گربه ها، در زیر جعبه یک پتو یا چند حوله قرار دهید. هرگز بچه گربه ها را مستقیماً روی بالشتک گرم نکنید. می تواند آنها را بسوزاند. اگر جعبه درپوش ندارد، یک حوله تمیز را روی آن بکشید تا گرما در آن نگه داشته شود و از هدر رفتن دما جلوگیری شود.

سطل زباله

پس از زایمان یک دسته حوله آلوده خواهید داشت. بنابراین یک سبد لباسشویی، کیسه پلاستیکی یا جعبه اضافی برای دور انداختن آنها آماده کنید.

نخ دندان و قیچی تمیز

اگر گربه مادر بند ناف را بوسیله دندانهای خود نبرید، باید شما آن را با نخ دندان ببندید و بند ناف را ببرید. در نظر بگیرید که نباید بند ناف را نزدیک شکم بچه گربه قطع کنید و باید با اصول و با فاصله مناسب برش داده شود تا باعث خونریزی و مرگ نوزاد نشود.

فرآیند تولد بچه گربه ها

روند تولد ناشناخته است. اما عوامل آن شامل اندازه و وزن رحم، اندازه و وزن جنین و تعادل هورمونی جنین و مادر هستند. در طی فرآیند تولد، انقباضات موزون رحمی به تدریج افزایش می یابد تا جنین از رحم خارج شده و به کانال زایمان رانده شود.

تولد یک بچه گربه می تواند از 5 تا 30 دقیقه طول بکشد. بچه گربه ها در کیسه های آمنیوتیک خود متولد می شوند که مادر آنها را خارج می کند. گربه مادر، بچه های خود را با شستن بوسیله زبان خشن خود تحریک به نفس کشیدن می کند. او همچنین می تواند بند ناف را با جویدن تقریباً یک اینچ از بدن بچه گربه قطع کند. بچه گربه ها بلافاصله به سمت نوک پستان و سینه مادر گرایش پیدا می کنند.

اگر گربه مادر، بچه هایش را نادیده بگیرد. یعنی اگر هنوز بچه ای در کیسه خود باشد، باید کیسه غشایی را با دقت برش یا پاره کرده و با مالش آرام بینی و دهان بچه با حوله خشک، تنفس بچه گربه را تحریک کنید. اگر گربه مادر در گاز گرفتن بند ناف مشکل دارد، نخ دندان را محکم در اطراف بند ناف 1 اینچ از بدن بچه گربه گره بزنید و بند ناف را در سمت مادر ببرید.

نکته مهم: البته این کار کاملا تخصصی است که باید توسط دامپزشک متبحر انجام بگیرد. گفتن این نکات به معنی یادگیری در مواقع اضطراری است. بنابراین نباید بدون توجه به موارد مهم زایمان، اقدام به این کار بکنید.

ممکن است بین 30 تا 60 دقیقه بین تولد بگذرد، اما دوره های طولانی مدت غیر معمول نیست. اگر تاخیر بیش از دو ساعت وجود داشته باشد و مطمئن بودید که بچه گربه های دیگری باقی مانده، مادر نیاز به معاینه توسط دامپزشک دارد. بطور کلی چه زایمان به راحتی پیش رفته باشد و چه درست انجام نشده باشد، گربه مادر و بچه گربه ها باید ظرف 24 ساعت از تولد، توسط دامپزشک شما معاینه شوند.

طول زمان برای روند تولد

تولد همه بچه گربه ها به طور متوسط نیم روز طول می کشد. بچه گربه باید ظرف یک ساعت از شروع زایمان جنب و جوش داشته باشند.

باید گربه مادر، اجازه پرستاری و تمیز کردن بچه گربه های متولد شده را داشته باشد. اگر بچه گربه ها را در جعبه دیگری نگه داشته اید، آنها را به گربه مادر برگردانید و به آنها کمک کنید تا یک نوک پستان پیدا کنند. در حالی که بچه گربه ها شیر می خورند، گربه مادر که حواس کاملی به بچه های خود دارد، در حال استراحت است.

یک بچه گربه سالم به ندرت پس از هفت ساعت متولد می شود. اگر فکر می کنید گربه مادر، همه بچه های خود را متولد نکرده است با دامپزشک در ارتباط باشید.

مشکلات در طول زایمان

خوشبختانه اکثر گربه های مادر می توانند بچه های خود را بدون دخالت انسان بدنیا بیاورند. با این حال، برخی مشکلات ممکن است رخ دهد.

انقباضات طولانی مدت بدون تولد

اگر گربه شما بیش از 30 دقیقه انقباض شدید بدون هیچ پیشرفت یعنی تولدی دارد، او و بچه گربه های بدنیا آمده را به دامپزشک ببرید.

جفت فراموش شده در رحم

اگر یک بچه از چند بچه و حتی اضافه های زایمان و ناف، داخل رحم گربه مادر مانده باشد، می تواند منجر به عفونت رحم شود.

بچه گربه مانده در کانال تولد

در بیشترین زایمان گربه ها، بچه گربه ها از طرف سر به دنیا می آیند. تقریباً 40 درصد از زایمان ها از طرف دم اتفاق می افتد. این نوع زایمان طبیعی تلقی می شود. بچه گربه ای که بیش از 10 دقیقه در کانال زایمان قرار بگیرد، احتمالاً مرگ دارد. اگر گربه ای بیش از دو دقیقه در کانال زایمان قرار دارد، با دامپزشک خود تماس بگیرید. دامپزشک مراحل درست و بعدی را به شما می دهد.

بچه گربه های متولد شده

غیر معمول نیست که یک تا دو بچه گربه متولد می شوند. اگر احیانا بچه گربه ای مرده متولد شده یا در حین زایمان مرده باشد، او را از محیط زایمان خارج کنید تا مادر بتواند به ادامه زایمان خود پرداخته و بچه گربه های دیگر بدون وقفه متولد شوند.

خونریزی پس از زایمان

اگرچه برخی از خونریزی ها پس از زایمان طبیعی است. اما خونریزی بیش از حد یک خونریزی اضطراری است و نیاز به توجه فوری دامپزشک دارد. اگر نادیده گرفته شود، احتمال مرگ گربه مادر وجود دارد. اگر خونریزی منظم بیش از یک هفته پس از تولد ادامه داشت یا اگر یک روز خونریزی متوقف شد و دوباره شروع شد، به دنبال کمک دامپزشکی باشید.

پس از تولد همه بچه گربه ها، مادر آنها کار مراقبت و تغذیه را انجام می دهد. در طول پرستاری، گربه مادر نیاز به چهار برابر کالری دارد. اطمینان حاصل کنید که گربه مادر غذای کافی با فرمول خاص داشته باشد. یک فرمول غذایی با کیفیت بالا، نیازهای غذایی گربه شما را با انرژی بالا برآورده می کند.

اگر گربه شما شیر یا غذا نمی خورد، به نظر می رسد حال خوشی ندارد. یا درد بعد از زایمان دارد، این چیزی عادی و درست نیست. همچنین، بوی بد همراه با خونریزی مکرر نشانگر عفونت گربه مادر یا بچه گربه ای است که مرده است. اگر این مسئله برای گربه شما اتفاق افتاده باشد، سریعاً به دنبال دامپزشکی باشید.

جهت مشاهده مقالات بیشتر به مجله سایت مراجعه نمائید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *