جوندگان, دام کوچک

همستر، حیوان خانگی آرام

مقدمه

آرام و دوست¬داشتنی

شما در هنگام انتخاب حیوان خانگی، گزینه‌های متعددی پیش رو دارید. ممکن است انتخاب شما همستر، حیوان خانگی آرام باشد که جزئی از بهترین حیوانات خانگی محسوب می‌شود.

ویژگی‌های بارز

از ویژگی‌های بارز این حیوان خانگی، تنها زندگی کردن است این سبک زندگی او باعث می‌شود که از بیماری های متعددی دور بماند همانطور که در مقاله های قبلی گفته شد همستر موش نیست و تفاوت هایی با هم دارند که مهمترین آنها تمایل موشها به زندگی کردن با موجودات اجتماعی است.

نکات مهم

• چون زاد و ولد همسترها زیاد است، به عنوان حیوانات آزمایشگاهی استفاده می‌شود آنها می‌توانند به مدت طولانی در قفس بمانند و با وسایل بازی که در اختیار دارند، بازی کنند.

• از ویژگی های بامزه ظاهری او، دهان جیبی مخفی است که تا شانه هایش کشیده شده است و می تواند غذای آینده خود را در آنجا ذخیره کند این عمل آنها دلیل بر این نیست که عادت به پرخوری داشته باشند.

• باید خیلی مواظب همستر خود باشید چون ضعیف اند و بیماری انسانها خیلی سریع به آنها سرایت میکند پس هنگام‌ سرماخوردگی از او دور شوید.

ورزش، بازی و سرگرمی

آنها به ورزش و تناسب اندام خیلی اهمیت می دهند و قرار دادن چرخ بازی برای آنها خیلی رضایت آنها را جلب خواهد کرد البته وجود پارک بازی برای آنها بسیار خوشحال کننده هست.

همستر، حیوان خانگی آرام

استاد جویدن

از آنجایی که دندانهای آنها دائما در حال رشد است اگر زیاد بلند شوند توانایی غذا خوردن را از آن¬ها می گیرند به خاطر همین دائماً در حال جویدن هستند. از آنجاییکه خیلی به جویدن علاقه دارند، مقوا، پلاستیک، چوب و … برایش فراهم کنید.

غذای اصلی

غذای اصلی آنها انواع دانه، میوه، پلت و سبزی تازه است اما باید مواظب میزان سبزیجات و میوه در غذای او باشید چرا که اگر زیاد باشد سبب اسهال می‌شود اما تمامی مرکبات، سیر و پیاز و همچنین حبوبات، بادام، شکلات و چیپس برایش مضر هستند و اصلا توصیه نمی شوند.

سلامت

برقراری ارتباط و تعامل با حیوان خانگی تاثیر عمده‌ای بر سلامت آنها دارد اما توجه کنید که قبل از تعامل با آنها ضروری است که با روحیات حیوان خود آشنا شوید همه حیوانات زمانی که به خانه جدید می آیند استرس دارند و مدتی نمیتوانند سازگار شوند.

بنابراین لازم است شما به عنوان صاحب حیوان خانگی با آرامش، صبر، حوصله و با مطالعه پیش بروید و مطمئن باشید که اگر ارتباط مناسبی با او برقرار کنید و ملزومات را در قفس برایش فراهم کنید از استرس‌های همستر خود در آینده پیشگیری خواهید کرد و به طبع همستر خوشحال و بازیگوشی خواهید داشت.

جلب اعتماد و تربیت

• نخستین قدم برای تربیت او و اینکه بتواند با شما انس بگیرد جلب اعتماد او است و اگر مشاهده کردید که کارهایش را بدون استرس در مقابل شما انجام می دهد بدانید که اضطراب و استرس ندارد.

• برای جلب اعتماد او برایش وقت بیشتری بگذارید و با لحن آرام با او صحبت کنید یا برایش آواز بخوانید تا به صدای شما عادت کند.

• به‌تدریج به او غذا بدهید و برای این کار اجازه بدهید که او پیش قدم شود و به روی دست شما بیاید تا خوراکی را بگیرد ممکن است در ابتدا به شما اعتماد نداشته باشد و پایین بپرد اما با صبر و حوصله این کارتان را ادامه دهید تا به تدریج بفهمد که شما مورد اطمینان هستید.

• او در کف دست خود قرار دهید و دست دیگر را به پشت او بگذارید و مواظب باشید که به زمین نیافتد چون ممکن است دست و پای او آسیب ببیند.

نکته

نکته قابل توجه این است که همسترها، نژادهای متنوعی دارند. باید با توجه به تمایل و علاقه شما و همچنین امکانات و روحیات مختلف و شکل ظاهری آنها و با مطالعه قبلی خودتان، دست به انتخاب بزنید.

به نظر شما همستر، حیوان خانگی آرام و دوست داشتنی است؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *